Bir takımın en önemli unsuru onu destekleyen taraftarıdır. Taraftar takımı ateşler, ona ruh katar. Fakat bazen bazı futbolcular taraftarı çıldırtacak raddeye getirir. Adeta takımdan soğutur. Özellikle takımın en önemli "kale" bölgesinde sorun yaşanıyor ise sinir küpü olunur.

Kalecinin Vazifesi Nedir?

Futbol oyunundaki 11 kişi içinde topa elle dokunma hakkına sahip olan tek oyuncu olan kaleciler, diğer oyunculara göre daha farklı özelliklere sahip olmalıdır. Bulunduğu mevki ve üstlendiği görev nedeniyle kalecilerin hız, el kullanma becerisi, çeviklik ve refleks konusunda çok iyi olması gerekmektedir.
Kalecilerin fiziksel özellikleri bakımından, bütünleşik yetenekleri gelişmiş olmalıdır. Kalecilerin atletik bir yapıda olması kendilerine önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Çabukluk, temel kuvvet, iyi sıçrama, hareketlilik, esneklik yetenekleri kalecilere küçük yaşlarda verilen eğitimlerin başında gelmektedir.
Fiziksel özelliklerin yanında kalecilerin mental olarak da bazı yetilere sahip olması gerekmektedir. Maç boyunca konsantrasyonu hiç bozulmadan oyunda kalması gereken kalecilerin, dikkatlerini hiçbir zaman dağıtmaması gerekmektedir.

Kalecilerin sorumluluk alabilme cesaretine sahip olması da kaleciliğin temel kurallarından birisidir. Bazı pozisyonlarda kalecilerin kalesini terk etmesi söz konusu olabilmektedir. Bu zamanlamayı hatasız bir şekilde ayarlamak için fiziksel bir etkinlikte bulunmak gerekir.
Kaleciler, maç boyunca fiziksel olarak çok uzun süre etkin olmasalar da bazı durumlarda kritik hamlelerde bulunmak zorunda kalabilirler. Bundan dolayı kaleciler maç süresince her zaman oyunun içerisinde kalmalıdır.

Kalecilerin, reflekste değil, reaksiyonda bulunması gerekmektedir. Refleks istenmeden yapılan hamlelerdir. Reaksiyon sürekli geliştirilen bir yetenek ve özellik olduğu için kalecilerin sık sık ilgili antremanları yapması gerekir.

İyi bir kaleci olabilmek için top tutma tekniklerinin bilinçli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Kaleciler yerden gelen topları eğilerek ve diz çökerek kontrol etmelidir. Kalenin yanlarına doğru gelen şutlarda kaleciler, yana doğru uzama ve atlama becerilerini geliştirmelidir. Özellikle penaltılarda kalecilerin topun gelişi tamamlanmadan hamlelerini yapması gerekmektedir.