Futbolda en güzel goller serbest vuruşdan gelen gollerdir. Serbest vuruştan gol atabilmek için tekniğinizin çok iyi olması gerekmektedir. Topa olan uzaklığınız, topa vurmak için geliş hızınız, topa vuruş şekliniz... Bunların hepsi yüksek teknik isteyen becerilerdir.

 
Serbest Vuruş Çeşitleri Nelerdir?

Serbest vuruşlar direkt veya endirekt serbest vuruş olmak üzere ikiye ayrılır.

Direkt Serbest Vuruş

Topun Kaleye Girmesi

Eğer, bir direkt serbest vuruş doğrudan doğruya rakibin kalesine girerse, gol verilir.
Eğer bir direkt serbest vuruş doğrudan doğruya takımın kendi kalesine girerse rakip takım lehine bir köşe vuruşu verilir.
Endirekt serbest vuruş

İşareti

Hakem bir endirekt serbest vuruşu, kolunu başının üstünden yukarı doğru kaldırarak işaret eder. Vuruş yapılıp top başka bir oyuncuya değinceye veya oyun dışı kalıncaya kadar kolunu bu durumda tutar.

Topun Kaleye Girerse...

Ancak topun kaleye girmeden önce bir başka oyucuya dokunması halinde gol olabilir.

Eğer bir endirekt serbest vuruşta topun doğrudan doğruya rakibin kalesine girmesi halinde bir kale vuruşu verilir.

Eğer bir endirekt serbest vuruşta topun doğrudan doğruya takımın kendi kalesine girmesi halinde rakip takım lehine köşe vuruşu verilir.
Yöntem

Hem direkt hem de endirekt serbest vuruşlarda, vuruş yapılırken top hareketsiz durmalı ve vuruşu yapan oyuncu başka bir oyuncu dokunmadan önce topa dokunmamalıdır.

İhlaller ve cezalar

Eğer bir serbest vuruş sırasında rakip oyuncu topa gerekli mesafeden daha yakınsa; vuruş tekrarlanır.

Eğer savunan takım tarafından kendi ceza alanı içinden yapılan bir serbest vuruşta top, doğrudan doğruya ceza alanı dışına gönderilmemişse: vuruş tekrarlanır.