Futbolda seri ve atik olmak çok önemli bir detaydır. Eğer bir futbolcu seri ve çevik ise top sürerken rakiplerini bir bir geçme ihtimali yüksek olur. Dünyanın en hızlı futbolcu listesinin başına hiç şüphesiz hepimiz Ronaldo'yu koyarız. Nitekim de doğrudur bu algı. Görüntülerde Ronaldo'dan Bale'e, Salah'tan Bellerin'e kadar bir çok futbolcuyu görmekteyiz. Görüntüleri hızlandırmadık inanmakta şaşıracaksınız, gerçekten çok hızlı koşuyorlar.

Nasıl Daha Hızlı Koşabilirsiniz?

Genel olarak iki şekilde koşma hızınızı artırırsınız: forma girerek ve antrenmanla. Fazla yağlardan kurtulmak ve kas kitlesini artırmak sizi daha iyi bir koşucu yapacaktır. Aynı şekilde farklı antrenmanlar yapar ve haftalık planınıza sadık kalırsanız sizi daha hızlı yapacak gücü de bulmuş olacaksınız.

1. Ara Yoğunluklu Antrenman (Interval Training)
Bu kolay ve zevkli antrenman hızınızı belirgin biçimde artıracaktır. İki dakika normal hızda koşup, bir dakika koşabileceğiniz en yüksek hızda koşmayı deneyin. Bunu 10 kere tekrarlayın.

2. Yokuş Yukarı
Gücü ve hızı artırmak için mükemmel bir yol ama biraz zorlayabilir. Yokuş bir yer bulun ve yukarı doğru koşun. Yürüyerek aşağı inin ve aynısını tekrar yapın. 10 kez bunu tekrarlayın. Zorlu bir antrenman olsa da, sonuç kesinlikle yaptığınıza değecek.

3. Tempolu Koşular
10 dakika normal hızda koşup, 15-20 dakika hızlı tempoda koşun. Sonra 10 dakika için yavaş koşuya geçin. Bu teknik koşma sürenizi belirgin biçimde artıracaktır.

4. Karın Kasları
Karın kaslarına dikkat etmek kritik bir nokta. Çünkü bunlar vücudun dengesini sağlamada ve hareket etmesinde önemli rol oynar.