Filipinde yapılan hamburger indirimi izdihama dönüştü. Halk Hamburger yemek için adeta kuyruğa girdi.

Hamburger Nasıl Yapılır?

Harika bir ev yapımı hamburger köftesi hazırlıyoruz. Bu köftede tuz ve karabiber haricinde hiç bir çeşni yok çünkü hazırladığınız et ve yağ karışımının lezzetini sonuna kadar almak istiyoruz.

Yani bu hamburger köftesi tam anlamıyla etçiller için diyebiliriz

Şimdi gelelim hamburger köftesi hazırlamanın püf noktalarına bunlardan ilki kasabınızdan alış veriş yapmak. Eti alırken size (abla/abi) sen ne yapacaksın söyle ben sana hazırlarım diyeceklerdir. Bu durumda ben listemdeki etleri hazırlamanızı ve kalın çekim (4 numara diyebiliriz )1 kez çekilmiş şekilde almak istiyorum diyebilirsiniz.

Kıymanın ince çekilmesi içindeki suyu tutmasını zorlaştıracağı için hamburger köftesi hazırlarken eti taze ve kalın çektiriyoruz. İçine ekleyeceğiniz yağ burada oldukça önemli, biz hazırlarken kuyruk yağı kullandık ama bana ağır gelir derseniz kıyma ile birlikte iç yağı da çektirebilirsiniz. Yok ben de kuyruk yağı ile deneyeceğim derseniz o zaman yağı videomuzda olduğu gibi bıçakla kıyın ve kıymaya ilave edin. Bu yağın lezzetinin ete daha iyi geçmesini sağlayacaktır.

Hamburger etinizin eşit boyutta ve incelikte hazırlamak pişirirken oldukça önemli, çok kalın olursa dışı yanacak için ise çiğ kalacak. Çok ince olursa da suyunu kaybedecek. Bu nedenle videodaki gibi orta boy bir kase ya da kavanoz kapağı kullanabilirsiniz. Böylelikle porsiyonlamak ve dondurucuda saklamak daha kolay olacaktır.

Eti pişirirken istediğiniz tip bir ızgara ya da döküm tava kullanabilirsiniz. Dökümde pişen et de aynı ızgara lezzetinde olacaktır.
Porsiyonladığınız köftelerinizi hava almayacak bir şekilde streçledikten sonra 3 ay kadar dondurucuda saklayabilirsiniz.