Dünya üzerinde yaşamakta olan bir çok hayvan türü mevcuttur. Bu canlıların bazıları henüz keşfedilmeyi beklmektedir. Keşfedilenler arasında nesli tükenmekte olan ve her yerde göremeyeceğimiz canlıları sizler için derledik. Bu hayvanlar tehlikeli olmakla beraber uzak durulması gereken canlılar kategorisindedir.

Timsah Kapan Kaplumbağası Hakkında Bilgi...

Timsah Kapan Kaplumbağası (Macrochelys temminckii), sivri dikenleriyle ünlü kaplumbağa türüdür.

Prehistorik görünümlü timsah kapan kaplumbağası Kuzey Amerika da genelde Florida da yaşar ve en büyük tatlı su kaplumbağası olduğu bilinir. Çivili kabuğu, kalın gaga gibi çeneleri ve , kuyruğu bulunur. Bu türler genellikle “kaplumbağa dünyasının dinozoru”olarak anılır.

ABD nin tüm güneydoğu nehirleri, kanalları ve göllerinde bulunur. Timsah kapan kaplumbağası 50 ila 100 yaşına kadar yaşayabilir. Kabuk uzunluğu ortalama 66 santimetredir. Erkeklerin ağırlığı 100 kilogramı aşmadığı bilinmekte olup ortalama 80 kilogram ağırlığındadır. Dişileri ise yaklaşık 23 kilogram ve biraz üstü olabilir.

Timsah Kapan Kaplumbağası hava için yüzeye çıkar ve su altında yaklaşık 40 ila 50 dakika süreyle batık kalabilir.

Timsah Kapan Kaplumbağası

Timsah Kapan Kaplumbağası adından da anlaşıldığı gibi bir nevi kendi kapanını hazırlar ve balığı kendi eşsiz avcılık tekniğini kullanarak yakalar. Dilini, solucanı andıran görünümüyle kurbanını yakalamak için hazırlayıp meraklı balıkları ve diğer su altı canlılarını yakalar. Egzotik hayvan ticareti için insanlar tarafından yakalanıp satılmaktadır. Bu nedenle düzensiz hasat ve habitat kaybı nüfusunda şiddetli bir azalmaya yol açmış , onları korumak için devlet tarafından çalışmalar başlatılmıştır. Tehdit altındaki türlerin arasına alınmıştır.