Birçok canlı seneler içerisinde değişim geçirmiş olsa da bazı canlıların ise seneler içerisinde nesilleri tükendi. Bu canlılar artık günümüzde yaşamamakta ve bu bizler için iyi bir haber. Zira bu canlılar içerisinde bulunduğumuz zaman dilimindeki canlılardan çok daha farklı ve vahşi durumdaydı. İşte günümüzde yaşamayan ve nesli tükenmiş bazı hayvanlar.

1-Smilodon
Smilodon ya da Kılıç Dişli Kaplan, nesli tükenmiş olan kılıç dişli kedilerden. Bu hayvanların nesli tükenmeden Amerika Kıta'sının açıklarında yaşadığı bilinmekte. Genelde grup şeklinde yaşayan bu hayvanlar, 1 erkek 10 dişi şeklinde dolaşırlardı. Smilodonların 20 cm boyundaki dişleri onu oldukça tehlikeli bir yırtıcı yapıyor. 300 kilo ağırlığa çıkabilen bu yırtıcılar saatte 50 kilometre hızla koşabiliyordu. 12 bin yıl önce Buzul Çağının sona ermesiyle nesillerinin tükendiği bilinmekte

2-Megalodon
Megalodon okyanusların en yırtıcı hayvanlarından biriydi. Bu canlı ortalama 20 metreyi bulan boyu, 3 metrelik çenesi ve 15-20 santimetrelik dişleriyle gerçek bir yırtıcıydı. Ortalama ağırlıkları 40 tona kadar çıkabilen bu köpek balıklarının atası hayvanın, karnını doyurmak için yemesi gereken günlük et miktarı ortalama 1 tondu.

3-Helicoprion
Nesli iyikide tükenmiş dediğimiz bir başka canlı çeşitidir. Bu nesli tükenen hayvan köpekbalıklarının atası konumundadır

4-Andrewsarchus
Yaklaşık 36 milyon yıl önce nesli tükenen bu yırtıcı hayvan, o tarihlerde yaşayan en büyük memeliydi. Bu hayvan o kadar büyüktü ki ortalama ağırlığı 1700 kiloya kadar çıkabilmekteydi. Genelde beslenirken tutucu değillerdi. Besin değeri yüksek, ot ve ya et ne bulurlarsa yemekteydiler. Günümüzde bize büyük gelen aslanlar, bu hayvanın yanında süt dökmüş kedi gibilerdi.