Trafik sıkıştığı zaman yer farketmeksizin her sürücü kendince trafiği atlatmaya çalışır fakat bunu yaparken kural ihlali yapmamak ve diğer sürüceleri riske atmamak çok önemlidir. Ters yöne giren araçları adeta trafik polisi olup kendi şeritlerine sokan bu vatandaşımızın üslubu sert olsa da yaptığı hareket takdire şayan.

BİLMEMİZ GEREKEN TRAFİK KURALLARI

1. Sağa Dönüşünde Yayaya Yol Verin
Seyir halinde en çok unutulan ya da göz ardı edilen kurallardan biridir bu kural. Sağa dönüş olan yollarda karşıdan karşıya bir yaya geçiyor ise öncelik yayanın hakkıdır. Trafik ışığı hiç olmasa , sağa dönüş ışığı ile aynı anda yeşil ışık yansa da öncelik yayalarındır.
2. Yaya Geçitlerinde Yavaşlayın
Yaya geçitleri, ışık olmayan yerlerde güvenlik sağlamak amacıyla konulan işaretlerdir. Yavaşlama durumunda başka araçlar korna çalsa da siz yaya geçitlerinde yavaşlayın
3. Başka Araçlarla Aranıza Mesafe Koyun
Seyir anında her an her şey yaşanabilir bu yüzden her daim kontrolde olmakta fayda var. Özellikle kış mevsiminde önümüzdeki araçla aramızda mesafe koymakta fayda var. Trafiğin yoğun olduğu yerlerde mesafeyi korursanız ani bir duruma karşı önlem almış olursunuz.
4. Tek Yönlü Yollarda Tabelalara Bakarak İlerleyin
Yaşanabilecek kazalara engel olmak ve trafiği kilitlememek için yön gösterici tabelaları kontrol etmek de fayda var. Araba gelmediğini düşündüğünüz bir sokağa girmeden önce tetikte olun. Bazen en ideal yol, kurallara uygun ilerlenen yoldur.
Trafiğe çıkan her sürücünün bilmesi gereken kuralları tablolalara bakarak da öğrenebilirsiniz.

5. Sadece Gerekli Durumlarda Korna Çalın
Sadece uyarı amaçlı olan kornalar, bazen gerekli gereksiz çalınabiliyor ve bu durum trafikte yaşanan stresi arttırabiliyor. Öndeki araç arkasına bakmadan ilerliyorsa veya oldukça virajlı bir yolda ilerliyorsanız korna çalmak gereklidir.
6. Alkollü Halde Araç Kullanmayın
Alkol aldıktan sonra direksiyon başına geçmek yapılabilecek en tehlikeli harekettir. Alkol alan sürücü, hem kendisi hem de araçtaki başka insanlar için riske neden olur. Dikkat ve algı bozukluğuna yol açan alkol, kazaya davetiye çıkarır. Alkol aldığınız dönemlerde bir arkadaşınızın direksiyona geçmesini rica edebilir veya gideceğiniz yere taksiyle dönebilirsiniz.
7.Hız Kurallarına Dikkat Edin, Aşırı Hızdan Kaçının
Hız sınırları Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiştir. Arabanız elbette bu limitten yüksek bir hızla da gidebilir ama bu sınırlarının çizilmesinin bir sebebi vardır. Belirlenen hız sınırlarına uyun, kaza risklerinin önüne geçin.
8. Kullandığınız Şeride Dikkat Edin
Birden fazla olan şeridin olduğu yollarda sağ şeritten ilerlemelisiniz. Sol şeritler sollama yapmak ve hızlanmak içindir. Sollamayı yaptıktan sonra tekrar sağa geçmeniz gerekir. Birçok yolda en sağda da emniyet şeridi bulunur ancak bu şerit acil durumlar için gereklidir. İtfaiye ve ambulans geçme ihtimaline karşı bu şerit ihmal edilmemelidir. Kendimizi ve başka sürücüleri tehlikeye atmamak adına özenli davranmalıyız.
9. Hatalı Sollamalardan Kaçının
Önümüzde olan araç yavaş ilerliyor olabilir ama ortamın güvenli olduğundan emin olmadan sollama yapmamalıyız. Hasara ve ölüme sebep olan kazaların çoğunluğu hatalı sollamalardan kaynaklıdır. Gidilecek yere biraz geç gitmenin sakıncası olmayabilir ama yanlış bir zamanlama ile yapılan solla geri dönülmez sonuçlara neden olabilir.